Final Results - 2013

FAMILY CHAMPIONSHIPS 2013

Father & Son Open

First Round

Neil & Dylan Walker (Essex) bt Charles & Mark Fulcher (Suffolk) 6-2 7-5
John & James Caddies (Essex) bt Gren & Timothy Gales ((Surrey) w/o
Chris & Matt Hollis (Herts) bt Charlie & Tony Bamber (London) w/o
Mike & John Buckley (Herts) bt Greg & Robert Krauscher (Herts) 6-3 1-6 6-2
Nigel & Richard Allingham (W Sussex) bt Barry & Stephen Ward (E Sussex) w/o
Paul & Lewis Sterricker (Kent) bt John & Jack Graham (W Sussex) 7-6 6-0
John & David Galvez (Surrey) bt Neil & Thomas Biddle (Kent) w/o

Second Round

Christopher & Michael Langston (Worcs) bt Simon & Tom Robinson (Glos) w/o
Andrew & Christopher Soul (Bucks) bt Grant & Clay Munday (Oxon) 6-0 6-0
Martin & Thomas Corrie (Herts) bt Richard & Alex Butler (Warwicks) w/o
Daniel & Elliot Grant (Essex) bt Clive & James King (Herts) w/o

Third Round

Roger & Michael Ingham (Lancs) bt Peter & Gary Makin (Cheshire) 6-1 6-0
Chris Li & Josh Gook (Hants) bt John & Thomas Lean (Dorset) 6-3 6-2
Soul bt Langston w/o
Corrie bt Grant w/o
Caddies bt Walker w/o
Sterricker bt Allingham 6-1 6-4

Quarter Finals

Li / Gook bt Ingham w/o
Corrie bt Soul 6-3 6-2
Caddies bt Sterriker 7-5 6-3

Semi-Finals

Gook/Li bt Eric & Robert Dalgetty (Glasgow) w/o
Corrie bt Caddies 7-6(5) 4-6 6-4

Final

Caddies bt Li/Gook 6-2 6-2

Father & Son 14&U

First Round

Guy & Elliot Britton (Bucks) bt Andreas & Diketso (Berks) w/o
Selva & Kiran Ramasamy (London) bt Rob & Jake Hardes (Essex) 6-4 6-1
Matt & Luke Simson (Essex) bt Peter & Krishan Sampat (Essex) 6-0 6-1
Carl & Oliver Brookes (Hants) bt Steve & Joe Bundle (Surrey) 6-3 3-6 6-4

Second Round

David & Haydn Bright (Cheshire) bt Steven & Ryan Pownall (Cheshire) 4-6 6-4 7-5
Tony & Nicholas Alexander (Notts) bt Mark & Ben Tomlinson (Yorks) 6-0 6-0
Dominic & Richard Harrison (Warwicks) bt William & Oliver Hatfield (Shrops) w/o
Britton bt Andrew & Charlie Bacon (Essex) 6-1 6-1
Ramasamy bt Simson 6-2 6-2
Tom Higgins & Sam King bt Brookes  w/o

Quarter Finals

David & Nathaniel Ball (Merseyside) bt Bright 6-3 6-1
Alexander bt Mark & Callum Fanning (Banes) 6-1 6-0
Harrison bt Britton 7-5 7-5
Higgin/King  bt Ramasamy 6-2 6-0

Semi-Finals

Britton (LL) bt Harrison (LL) w/o
Alexander bt Ball 6-3 3-6 7-5

Final

Alexander bt Britton w/o

Father & Son 10&U

Round Robin Matches

David & Joel Blissett (Somerset)
Lee & Joseph Campbell (Beds)
Martin & Harry Craft-Baker Yorks)
Navid & Darius Fatemi-Ghomi (Cambs)
Charith & Anouk Galappaththi (Essex)
Andrei & Jahden Kozliar (Berks)
Allan & Thomas Macalino (W Midlands)
Phil & Thomas Wood (Berks)

Final

Navid & Darius Fatemi-Ghomi (Cambs) bt Lee & Joseph Campbell (Beds) 6-3 6-0

Mother & Daughter Open

First Round

Sara & Lucie Butler (Warwicks) bt Melanie & Nicola Jennings (Warwicks) 6-1 6-1

Quarter Finals

Sue & Molly Wiltshire (Devon) bt Joan Hassell & Julia Giles (Avon) 7-6(5) 7-6(2)
Sue & Amy Sergeant (Essex) bt Anne & Jenny Milne (Bucks) 6-0 6-1
Sue & Chloe Hobbs (London) bt Susan & Hannah Beresford (Kent) 7-5 6-4
Butler bt Debbie & Gabby McKeever (Cheshire) w/o

Semi-Finals

Sergeant bt Wiltshire 6-2 6-4
Butler bt Hobbs 6-0 6-2

Final

Butler bt Sergeant 6-3 7-5

Mother & Daughter 14&U

Semi-Finals

Maki & Khumo Karas (Berks) bt Sophie & Jessica Davy (Hants) w/o
Sue & Katie Wiltshire (Devon) bt Alison & Amy Redman (Cheshire) w/o

Final

Wiltshire bt Karas 6-1 6-1

Mother & Daughter 10&U

No Competition

Father & Daughter Open

First Round

Richard & Lucie Butler (Warwicks) v Mark & Hannah Player (Berks)
Paul & Nichola Jennings (Warwicks) bt Roger & Lucy McEvoy (Warwicks) 6-1 6-0
Charles & Lysette Fulcher (Suffolk) bt Neil & Millie Payne (Essex) 6-3 6-2

Quarter Finals

David & Jemma Bright (Cheshire) bt Tony & Hannah March (Lancs) w/o
Butler bt Jennings 6-0 6-1
Fulcher bt Graeme & Nichola Rawlings (London) 6-1 6-0
Keith & Emma Wright (Glasgow) – withdawn

Semi-Finals

Jennings (LL) bt Bright (LL) 6-2 6-0
Fulcher bt Butler 2-6 6-2 6-2

Final

Ulcher bt Jennings 6-2 6-0

Father & Daughter 14&U

Quarter Finals

David & Laura Williams (Beds) bt Navid & Parisa Fatemi-Ghomi (Cambs) 7-6 7-6
Ray & Callie Watson-Van der Westhulsen (Surrey) bt John  Harriet Graham ( Sussex) 6-3 6-3
Martin & Poppy James (Berks) bt Graham & Amy Longster (Berks) w/o
Andreas & Diketso Karas (Berks) bt Steven & Imogen Riley (Middx) w/o

Semi-Finals

Navid & Fatemi-Ghomi (Cambs) bt Watson-Van der Westhulsen w.o
Karas bt James 6-2 6-2

Final

Karas bt Fatemi-Ghomi 6-0 6-4

Mother & Son Open

Semi-Finals

Alison Cooke & Tom Hands (Cambs) bt Sara & Alex Butler (Warwicks) w/o
Linda & Nicholas Rennie (Bucks) bt Roslyn & Jonathan Shapland (Derbys)

Final

Cooke/Hands bt Rennie w/o

Mother & Son 14&U

Final

Janet & Adam Gozzard (Berks) bt Lucy & Sam Riseley (Oxon) w/o

 

 

 

 

Family Championships
Abbott Media Services, Cedar Lodge, Howe Road, Watlington, Oxon OX49 5ER
E-mail: info@familychampionships.org.uk